0312 280 00 31
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Eryaman

13 Şubat 2019
15 kez görüntülendi
Eryaman

Ankara ERYAMAN – ETİMESGUT Hakkında

Etimesgut Ankara’nın batısında yer alır 2015 verilerine göre nufusu 527.959 dir. Bölgenin en büyük sembolü şüphesiz  Eryaman semtinde bulunan Göksü  Göletidir. Yapracık, Güzelkent, Elvankent (Atakent),  Eryaman, Emirler, Bağlıca ve Elvan Mahallesi en düzenli bölgeleri olarak gösterilebilir.

Ankara’nın gelişmiş diğer ilçelerine göre arsa fiyatları daha ucuz olduğunu söylemek yanlış olmaz bununla paralel olarak ev kiraları ve fiyatları da Yenimahalle ve Çankaya gibi ilçelere göre daha uygundur.

Etimesgut’un Tarihi – Eryaman Oto Kiralama

Etimesgut’un tarihine dair en önemli bulgular 1991 yılında Eryaman semtindeki Göksu Göleti’nin modernize çalışmaları sırasında ortalama MÖ 4000 yıllarına ait önemli arkeolojik bulguların  bulunması sonucu o dönme ait çanak, çömlek gibi  araştırmacılar tarafından Etimesgut’ta yaklaşık 40.000 yıldır insanların yaşadığı belirlenmiştir.

Etimesgut’un şuanki bölgesinde ilk olarak Frigyalılar’ın yaşadığı ise yine arkeoloji kazıları sonucu bulunan Frigya  Aslanı ile belirlenmiştir.

Etimesgut – Eryaman Semti – Oto Kiralama

Etimesgut’un şuanki bölgesinde ilk olarak Frigyalılar’ın yaşadığı ise yine arkeoloji kazıları sonucu bulunan Frigya  Aslanı ile belirlenmiştir. Bilinen ilk ismi Amaksis olan ilçenin daha sonra Ahi Elvan gibi büyük bir zat dan dolayı Elvanköy olarak almıştır ve en son olarak adı Etimesgut olarak değiştirilmiştir.

20 Mayıs 1990 tarihinde ilçe olmuştur ve ilke belediye seçimini de 19 Ağustos 1990 tarihinde yapmıştır. Bugün Etimesgut Türkiye’nin 2. Ankara’nın 1. En hızlı gelişen ilçesi durumundadır. Bölgede insanların ihtiyacını karşılayacak her şeye ulaşmak mümkündür konser alanlarından , kültür ve kongre merkezlerine , sinemalar, yüzme havuzu son dönemde ülke genelinde oldukça moda olan AVM ler bölgede  Optimum AVM, Dolphin AVM, Göksu AVM, Ankor AVM, Arasta AVM, Galaxy AVM, Gimsa AVM, Evsa AVM adı ile yer almaktadırlar.

Eryaman – Etimesgut Konumu Ve Ulaşım

Ankara – İstanbul ve Ankara – Ayaş yolları üzerine kurulu ilçeye kara yolu ile gelmek isteyenler İstanbul yolunda geliyor ise Şaşmaz kavşağından, Eskişehir yolu üzerinden geliyor ise Zırhlı Birlikler kavşağından, Ayaş yolundan geliyorsa Şeker Fabrikası önü ve çevre yolu bağlantı girişinden  ilçe ulaşabilirler.

Etimesgut tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuştur. Bugün de Ankara – İstanbul demiryolu, Ankara – Ayaş ve Ankara İstanbul karayolu Etimesgut’tan geçmektedir. Ayrıca Ankara – Eskişehir karayolu ilçenin güney sınırını teşkil etmektedir. Ankara otobanı çevre yolunun büyük bir bölümü Etimesgut sınırları içerisindedir.  İlçeye dolmuş yada otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler Eskişehir yolu ve İstanbul yolu üzerindeki güzergâhlarındaki durakları kullanabilirler. Banliyö treni de ilçenin tamamına ulaşım sağlamaktadır.

Eryaman Hakkında Genel Bilgi

Eryaman, Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı oldukça  büyük ve sürekli büyümeye devam eden bir semttir. Semtin adı Eryaman köyü üzerine kurulduğundan buradan gelmektedir. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından TOKİ’ye yaptırılan semt 2005’ten sonra yine TOKİ tarafından inşa edilmeye devam etmiştir.

Etimesgut ilçesinin mahalleri (Göksu,  Şeyh Şamil, Şeker, Şehit Osman Avcı, Tunahan, Güzelkent,  Eryaman, Yavuz Selim, Altay) ile Yenimahalle ilçesinin mahallesi olan Susuz mahallesinin birleşmesinden oluşmuştur.

Bölgede ilk başlarda etaplardan oluşmuştur  1+1 stüdyo diye adlandırılan evlerin çokluğu günlük kira yönünde semtin çok ilgi duyulan biyer olmasını sağlamıştır ayrıca bu küçük evlerin eşyalı ve çabuk ısınması öğrencilerinde ilgisini oldukça çekmetedir. 2014 verilerine göre bölgenin nufusu 41.178 ulaşım açısından türlü sıkıntılar yaşansada metronun tamamlanması ile bu sorun kısmen giderilmiştir.

Elvankent Hakkında Genel Bilgi

2004 yılında resmi adı Atakent olarak değiştirilen Elvankent, Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı bir semttir . Bölgeye ilk toplu konutu Emlak Bankası yapmıştır sonrasında bunu diğer kooperatifler takip etmiş ve gittide büyük bir semt olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Numan dedi ki:

    Merhaba-günlük fiyatı nedir

    1. Eryaman Oto Kiralama dedi ki:

      detaylı bilgi için 0312 280 00 31 arayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?